„A stílus nem pénz kérdése”

Interjú Csorba Anita bloggerrel és enteriőrtervezővel

Barbara Majsa

--

Csorba Anita 2010 áprilisa óta írja Inspirációk nevezetű blogját, amely a külföldi és a hazai lakberendezési trendek bemutatása mellett kreatív megoldásokat kínál mindazoknak, akik kevés pénzből szeretnének otthonos otthont varázsolni.

Azt írof, azért indítottad útjára a blogod három évvel ezelőtt, hogy fejleszd magad. Kérlek, mesélj arról, hogy mire tanított meg a blogolás. Mit tanácsolsz azoknak, akik most adják blogolásra a fejüket?

Kitartásra és nyitottságra tanított meg, de a weblapok szerkesztőfelületeinek rejtelmeit is megismertem általa. Megnyílt a világ: minden nemzetközi trendet, irányzatot és változást követni lehet az internet böngészésével. Megmutatta, hogy kitartással, elszántsággal és a szakma iránti vonzalommal előre lehet jutni önerőből. Bármikor érdemes elkezdeni blogolni, mert fel lehet tárni szinte bármilyen terület információhalmazát, jó iskolája tehát az önfeljesztésnek.

Tudatosan kezdtél blogolni, vagy minden, ami a blogot illeti, ösztönösen alakult ki? Hogyan jellemeznéd a stílusod?

Ösztönös volt, de persze ahogy fejlődtem, igyekeztem fejleszteni is magam, körbenéztem, mások hogyan csinálják; körülbelül fél év alatt megtaláltam a saját utam. A stílus nem pénz kérdése. Ez a mottóm, igyekszem ennek megfelelni a blogomon is, a szépséges lakásbemutatók és lakberendezési stílusok mellett azt is megmutatni, hogyan lehet kreativitással is esztétikus, otthonos és személyre szabott otthont kialakítani.

Úgy képzelem, az olvasótáborod rendkívül gyorsan gyarapodott. Mit gondolsz, mi állhatott ennek a hátterében? Milyen pluszt nyújtott az olvasók számára, amit más blogok, mondjuk, nem?

Nem volt gyors gyarapodás, folyamatosan lineáris növekedést produkál mind a blogom, mind a Facebook-oldalam. Nincs hókuszpókusz az interneten sem, a háttérben egyszerűen a rengeteg munka áll, hosszú távon — bármely más területhez hasonlóan — csak ez működik. Nem gondolom, hogy más blogokhoz képest pluszt nyújtanék, hiszen minden blognak más az erőssége, a blogger személye és érdeklődése szabja meg az egyedi irányt.

Mennyire tekinthető a blog szakmainak? Tudatosan a hétköznapok emberéhez próbálsz szólni, vagy szakmabeliekhez és laikusokhoz egyaránt?

Nem a szakmának írok, hanem a hétköznapi embereknek, akik szeretnének szép és igényes környezetben élni; ehhez találnak az oldalamon rengeteg inspirációt és megoldást.

Feltételezem, hogy nap mint nap rengeteg érdekes, posztolásra váró anyagot találsz. Mi alapján szelektálsz köztük?

Arról szoktam írni, amit én is megvalósítanék, amiről szívesen olvasnék, amit újszerűnek találok. Szeretem az egyszerű és ötletes dolgokat, de igyekszem példamutató otthonokat bemutatni, illetve a magyarországi beszerzési helyekről is tájékoztatni az olvasókat.

Én személy szerint a raklapos ötleteket találom a legötletesebbnek, mivel egyszerűek, mégis nagyszerűek. Magyar „találmányról” van szó, vagy úgy vettük át valamely más országtól?

A raklapos ötletek már 10–15 évvel ezelőtt elterjedtek tőlünk nyugatra, hozzánk úgy 2–3 évvel ezelőtt törtek be, részben talán a válság hatására. Jobban észrevettük, hol találhatunk értékes alapanyagokat kevesebb pénzért, illetve a környezettudatosság is kedvez a kreativitásnak: nem feltétlen szemét az, ami annak látszik.

Több lakberendezési blogon láttam már példát arra, hogy festetlen tégla vagy beton, valamint parafa térelválasztók domináltak az épületekben. Mely építőanyagok közkedveltek napjainkban?

Nem tudnék kiemelni anyagokat, talán inkább úgy közelíteném meg, hogy szívesen fordulnak manapság az emberek a hagyományos anyagok felé, amelyeknek látszik és/vagy kitapintható a szerkezete.

A bemutatkozásában azt is megemlíted, hogy építész (is) főleg lakberendezési megbízásokkal. Kérlek, foglald össze röviden a magyar lakberendezés/belsőépítészet történetét. Milyen körülmények, hagyományok vagy épp kulturális és történelmi kontextusok alakították?

A magyar lakberendezés gyerekcipőben jár, bár vannak igazán tehetséges belsőépítészek és lakberendezők a magyar piacon, akik ismerik a nemzetközi trendeket, viszont csak kevés megbízó ad nekik szabad kezet. Az internet betörésével és az információáramlás felgyorsulásával ez megváltozni látszik, lassan kinyílik az emberek szeme, és nem csak a nyomtatott szaksajtó 20 éven keresztül elcsépelt kliséit szeretnék viszontlátni az otthonukban vagy az üzletükben. Nemrég cikkeztek arról, hogy Magyarország a 10 millió futballedző országa, de nem csak azé, hanem a 10 millió lakberendezőé is. Ez azonban nem rossz, sőt, egy jó kiindulási alap, hiszen azt jelenti, hogy érzékenyek vagyunk a téma iránt. Véleményem szerint nagy változások előtt állunk ezen a téren, 10–15 év múlva szebb környezetben fogunk élni, és értékelni fogjuk ennek a pozitív hatásait.

A világ minden táján, így hazánkban is rendkívül népszerű az IKEA és a skandináv dizájn. Mi a véleményed róluk? Az áruházlánc ugyanazokat az értékeket képviseli ma is, mint a kezdetekkor? Miben rejlik a skandináv dizájn varázsa?

Ár-érték arányban jó dolgokat lehet az IKEA-ban vásárolni: az igényes és drága — egy éve már Magyarországon is kapható a Stockholm kollekció –, valamint az olcsó tucattermékeket egyaránt. Ez azért sokszor nyerő választás, mert hasonló árkategóriában sokkal igénytelenebb a felhozatal más üzletláncoknál, továbbá ezeket a termékeket egy egyszerű hackkel, kreatív ötlettel akár teljesen egyedivé is varázsolhatjuk. Azt gondolom, hogy ettől független érdemes nyitott szemmel járni, ha bútorvásárlás előtt állunk, mert egyre több igényes és egyedi megoldásokat alkalmazó kis manufaktúra nyílik, ahol megfizethető áron találunk hazai lakberendezési tárgyakat.

Az olvasóidat a következő szavakkal engeded útjára a bemutatkozódban: „A stílus szerintem nem pénz kérdése: Fejleszd ízlésedet, környezetedet, életminőségedet!” Hogyan valósítható meg ez napjainkban, amikor egyrészt egy fogyasztói társadalomban élünk, másrészt az a tudat él az emberekben, legalábbis sokakban, hogy a drágább termék egyben nagyobb presztízst is jelent?

Az egy tévhit, hogy csak a drága a jó, amit külföldön már rég levetkőztek. Természetesen lehet drágán is szépet alkotni, illetve lehet presztízst teremteni dizájnertermékekkel. Ám alapvetően a szándék a fontos, hogy van-e időnk, igényünk és lehetőségünk arra, hogy szép otthont teremtsünk. A blogok, azt gondolom, sokat segítenek a lehetőségek láttatásában, és ezt egyre többen észre is veszik, előbb-utóbb pedig el fogják hinni, hogy relatíve kevés pénzből is lehetséges az igényes otthon megvalósítása. Tudom, hogy nem könnyű az első lépést megtenni, de utána már megy magától, mert megérzik az emberek, hogy mennyivel jobb egy szép élettérben, egy otthonos otthonban élni, ami személyre szabott és minket szolgál ki.

Milyen tevékenységeket végzel a lakberendezői munkád, a blogolás és természetesen a család mellett? Festészettel foglalkozol még? Szoktál esetleg workshopokat, előadásokat vagy szemináriumokat tartani?

A blogolásra sok időt szánok, mert ezzel érem el a legtöbb embert és tehetem jobbá az életüket. Lakberendezési megbízásokat is vállalok, de egyszerre csak egy-két munkám fut. Tervezek lakberendezéssel kapcsolatos workshopot tartani, ami talán tavasszal meg is valósulhat.

Mik a terveid?

Szeretnék saját tervezésű bútorokkal, termékekkel is megjelenni a piacon, amelyek hűek az elveimhez. Rengeteg kreatív energiát tudnék erre fordítani, remélem, adódik rá lehetőségem.

Honlap

Facebook

Twitter

Pinterest

Az interjú 2013-ban készült.

--

--

Barbara Majsa
Barbara Majsa

Written by Barbara Majsa

journalist, editor & film critic; cinema, design, books & music; human rights, typography & Nordics [Content in English & Hungarian] | Website: barbaramajsa.com

No responses yet