Dizájn és techno
Interjú Joó Mira DJ-vel, producerrel és dizájn szakemberrel
Joó Mira, a hazai elektronikus zenei szcéna egyik kiemelkedő egyénisége, jelenleg Svédországban tervezői gondolkozásmódról tanul, de mindeközben a komolyzene sem hagyja nyugodni. Mirával a Coyote Coffee & Deli teraszán beszélgettünk még júliusban a legutóbbi promófotózása kapcsán.
Mesélnél nagyon röviden a kezdetekről?
Zongoráztam, illetve aktívan tevékenykedtem képzőművészeti vonalon is. A kecskeméti ÉZI-be (Kodály Zoltán Ének-zenei Gimnázium) jártam, majd ipari formatervezőként tanultam tovább.
Ki a példaképed?
Bartók Béla, ő nagyon inspirál. Sőt saját zenémbe is samplingeltem már a műveiből.
Hogyan és mikor köszöntött be az életedbe a techno?
Először a kísérleti és kortárs zenék érdekeltek, utána az elektronikus „tánczenék”, a breakbeat főleg. Ezt követően új irányokat kerestem, és egyre jobban ráéreztem a technóra, amit már akkor is más stílusokkal szerettem vegyíteni, megtörni.
A hazai elektronikus zenei szcénáról mit mondanál?
Nagy az aktivitás, sok a tehetséges, szorgalmas ember, de kevés a lehetőség — a kulturális felvevő réteg — ehhez képest. Az összefogás, a közös célok építése segíthetne ilyenkor.
Autodidakta módon tanultál zenélni?
A mixelést igen, a zenekészítést kurzuson is tanultam — a budapesti IMRPO Schoolban E-Music Technologyt. Amikor elkezdtem, nagyon tetszett, hogy szabadon, szabályok nélkül fedezhetem fel a lehetőségeit, és hogy a saját elképzeléseim szerint alkothatok.
Hogy érzed, nehéz volt befutni?
Igen, illetve inkább hosszadalmas. Amiket csinálsz, elérsz, általában csak később csapódik le az embereknek vagy szervezőknek. És persze ezen a területen is a kapcsolatok érnek a legtöbbet — sajnos –, amivel nehéz versenyezni, és keményen kell dolgozni, ha mégis érvényesülni szeretnél. Ugyanakkor ha nagy szenvedéllyel és kitartással csinálod, egyáltalán nem érzed annyira megterhelőnek, hiszen gyakorlatilag majd minden pillanatát élvezed ennek a — lassú — folyamatnak, fejlődésnek.
Mikor érezted, hogy célba értél?
Ilyet sose, a folyamatos fejlődés a cél.
Kezdő DJ-knek milyen tanácsot adnál?
Legyenek bátrak és egyediek, a leghülyébb és legszélsőségesebb ötletekre van szükség.
Mikor a legjobb elkezdeni?
DJ-zni — bármikor elkezdve — azért jó, mert már az elején sok sikerélményt, flow-érzést ad, mivel az alapokat gyorsan meg lehet tanulni, a mixelés maga pedig szerintem gyógyító hatású is lehet. Ha valaki komolyabban szeretne ezzel foglalkozni, akkor jobb, ha tudja, hogy rengeteg időt és energiát kell erre fordítani.
https://soundcloud.com/djmirajoo
Jelenleg a Göteborgi Egyetem Business & Design szakán tanulsz. A suli mellett mennyi időd jut a zenélésre? Az egy dolog, hogy a svéd oktatási rendszer nem arról híres, hogy túlterhelje a diákokat, de azért az egyetemen már ők is követelnek.
Idén konkrétan nagyon keveset aludtam, ezért néha ijesztő állapotba kerültem, mivel sem a zenélést, sem a szabadúszó dizájner munkáimat nem akartam elhanyagolni az intenzív iskolaév miatt. Majdnem minden héten hazajöttem játszani. A céljaim viszont világosak, így könnyebben megy a megterhelés.
Mivel foglalkoztál, amikor szabadúszóként dolgoztál?
A zenélés mellett grafikusként és formatervervezőként dolgoztam.
Svédországba vitted egyébként a DJ-felszerelésed?
A laptop a fő zenekészítő eszközöm, azt mindenhová viszem magammal.
Nem volt megterhelő, hogy minden héten hazautaztál Budapestre, majd vissza?
Az utazás nem megterhelő, a nem alvás az. Az utazás egy felüdülés, mert tudod, hogy valami történni fog. Minden hétvégét élveztem, játszani jöttem, az pedig mindig feltölt.
Most szeptemberben amúgy hat hónapra Svájcban folytatom ingázó életmódomat, mert ott fogok kutatási munkát végezni. Egyébként nagyon szégyellem magam amiatt, hogy mennyit szennyeztem a környezetet a repüléssel, tipikus emberi önzés, ezt még majd valahol le kell rónom.
Mi lesz a feladatod Svájcban?
A felhasználói élmény menedzsment mélységeit tárom fel.
A külföldi zenekarok, előadók szinte kivétel nélkül menedzserrel vagy ügynökkel dolgoznak, de már talán Magyarországon is felfutóban ez a szakma. Te magad intézed a fellépéseidet vagy menedzserrel/ügynökkel dolgozol?
Saját magamnak intézem.
Pesten és vidéken egyaránt fellépsz?
Budapesten, a Corvintetőn vagyok rezidens, de emellett vidéken, más fővárosi klubbokban és külföldön is sokat játszom.
Milyen csapatokkal zenélsz?
A Be Massive csapatban Methával és Lucky23-mal, illetve a She Fire, csak lányokból álló formációt erősítem Ren, Cheeky and DSH mellett.
Ha választani kellene, akkor kint vagy bent?
A hang miatt bent, a hangulat miatt kint.
Elég aktívnak tűnsz a közösségi médiában. Minden kommunikációs csatornát te viszel?
Igen. Olyan aktívnak azért nem mondanám magam, sőt. Kicsit trend ellen megyek ezzel. Csak akkor posztolok, ha kedvem van.
A zenei, és tervezői énedet külön kezeled vagy ezek találkoznak valahol?
Persze. És kicsit benne vagy mindenben, kicsit kívülálló vagy mindenhonnan. Ugyanakkor ha több mindenből meríthetsz, akkor holisztikusan is jobban megérted a dolgokat. Plusz ha elfáradsz vagy elakadsz valamiben, jót tesz a váltás.
Saját zenéket is készítettél már vagy inkább másokét mixeled a fellépések alkalmával?
Mostanában egyre inkább a saját zenéimet írom. Sokáig mixeltem másokét, abban is kiéltem magam, de egy idő után még többre vágytam.
Milyen gyakran játszol külföldön?
Két-három havonta.
Környező országokban vagy mindenhol?
Mindenhol, pl. Brazíliában vagy Izlandon is.
Mutatkoznak eltérések az itthoni és a külföldi közönség között? Lehet magyar jellegzetességekről beszélni?
Ahogy mások az emberek, más a kultúra úgy máshogy is buliznak. Egy társadalomra általában jellemzőbb, hogy boldogabb vagy szomorúbb, s ez látszódik is: hogy indul be az egyén, hogy reagál egy zenére, mennyire kritikus, mennyire akar aznap mindent kiadni, továbbá mindenhol más az ízlés.
Mennyire figyeled a közönséged fellépés közben?
Nagyon, az ember, a kapocs, a hatás a lényeg.
https://www.youtube.com/watch?v=odT8bcUGVPE
Hogyan viszonyulnak itthon a női DJ-khez?
Nehéz kérdés, a válasz bizonytalan, statisztikák szerint sokkal jobban kell teljesítenünk, bizonyítanunk nőként ugyanazért az elismerésért, mint a férfiaknak, ráadásul a magyar (és sok más) társadalomban még bőven hagyománya volt (van?) a kislányok képességeinek lealacsonyítása, bátortalanabbá nevelése. Reményeim szerint az underground szcénában fejlettebben és nyitottabban gondolkoznak az emberek, és fontosnak érzik, hogy kezeljék ezzel kapcsolatban az esetleges helytelen berögződéseinket.
Mely fesztiválokon játszottál eddig?
Sziget, Balaton Sound, Volt, EFOTT, EXIT, stb.
Melyiket mondanád a legpozitívabb élménynek, melyikre emlékszel vissza a legszívesebben?
Talán a Beertok Fesztivált, az egyedi atmoszférája miatt. Vagy az EXIT-es fellépésem Szerbiában, ahol a színpad konceptje az volt, hogy különböző DJ-k együtt back 2 backezve lépjenek fel.
Mit tekintesz az eddigi legnagyobb sikerednek?
Valószínűleg nagy dolog, hogy a Burn DJ-verseny magyar döntőjébe háromszor bejutottam, illetve azokból, akik nem jutottak be a nemzetközi 12-be, választottak ötöt, akik szerintük a legjobbak, és köztük voltam. Illetve, ha a zeneírásban fejlődöm, sikernek érzem. Pl. most jött ki egy reklámfilm, aminek én írtam a zenéjét.
Honnan szerzel inspirációt, amikor zenét írsz?
Bárhonnan, de pl. egy-egy jó buliból, ahol sok emberrel találkozom, ill. sok inger ér. Másnap hajnalban nagyon sok minden jön, de egyébként meg bármikor, olyankor gyorsan rádúdolom a telefonomra vagy lemidizem.
Milyen programokat használsz zeneíráshoz?
Ableton Live-ot.
DJ-k számára biztosítanak alkotóházi lehetőségeket itthon és külföldön?
Magyarországon nem igazán. Ennek oka talán szintén a kooperáció, idő, anyagiak hiányában keresendő, pedig több ilyen kellene. Úgy mint pl. a wonderLAB, az egyik ruhájukat viseltem a fotózáson: összeálltak és alapítottak egy márkát. Maga a fotózás ötlete is onnan indult, hogy megláttam a Personal Perception ékszerét, a többi meg szépen követte.
Mesélnél még magáról a fotózásról?
A hajat Puskás Bedő, a sminket Márton Bettina készítette, a fotózásban közreműködött a Cirmoo és a Loft Studio Budapest. A Personal Perception különleges, erőt sugárzó nyaklánca mellett egy nagyon szürreális IQN ruhát viseltem a wonderLAB-től, illetve egy svéd grafikus, Gustav Sandin (HDK, KAUNO Art) diploma kollekciójából is felvettem darabokat. A tervező az alapképzés végén abból diplomázott, hogy a 80-as évekbeli, illetve egy-két mai kedvenc zenéjét transzformálta át formákká. Olyan női zenészek előtt tiszteleg mint pl. Björk, Robyn vagy M.I.A. Ezekkel a ruhákkal a független női zenészek előtt rója le tiszteletét, akik tudják, mit akarnak.
Mira Joo
SoundCloud
MixCloud
Facebook
YouTube
Personal Perception
WonderLAB
INQ Concept
KAUNO Art
KAUNO Art Instagram
Loft Studio Budapest
cirmoo
Bettina Marton
Bedő Puskás
Originally published at //hypeandhyper.com/dizajn-es-techno/.