Kovácsoltvas & dizájn

Interjú Kulcsár Bencével és Buti Zsófiával

Barbara Majsa
5 min readApr 1, 2017

--

Kulcsár Bence és Buti Zsófia 2013-ban alapítottak vállalkozást Vasverő néven. A vállalkozás lelke Bence, aki nap mint nap a Bródy Sándor utcai műhelyében kovácsol, hogy a temérdek megrendelést időben teljesítse. Lessünk be a színfalak mögé Bence segítségével!

Hogyan és mikor kerültél kapcsolatba a kovácsmesterséggel?
Eredetileg grafikusnak jelentkeztem volna, de a felvételi napján találkoztam a művészeti vezetővel, aki mint kiderült édesapám gyerekkori barátja, és ő mondta, hogy többet láthatnék, tapasztalhatnék a művészeti kovácsolásban.

Mesélnél egy kicsit a magyar kovácsmesterség történetéről?
A román korból szép számmal maradtak ránk rácsok, ajtó- és ládavasalatok, amelyekre az egyszerű szegecselt laposvaskötés jellemző. A vasalás főleg gyakorlati célt szolgált, és fejlődése szorosan kapcsolódik az építészetben alkalmazott díszítőelemekéhez.

A gótikára az éles metszésű, hegyesszögű profilvaskötés jellemző. A biztonsági szempontok itt már háttérbe szorulnak, a művészi formaalakítás kerül előtérbe. A tökéletesedő formák már szinte az ötvösség finomsági szintjét is elérték. A kovácsmesterek itt alkalmazzák először a hidegmegmunkálásnak csaknem minden ma is ismert módszerét.

A barokkban és rokokóban a szimmetrikus kompozíció a divatos, de a 18. század harmincas éveitől a szimmetriát felváltják a sokszor áttekinthetetlen kompozíciók.

A modern korban a kovácsoltvas alkotások a mai követelményekhez igazodóan egyszerűbb formanyelvűek, és teljes joggal vannak jelen a mai környezetkultúránkban.

Hogyan jellemeznéd a modern kovácsmestert?
A legtöbb mai kovács nem elég nyitott. Ahogy figyelem mások munkáit, azt veszem észre, hogy nagyon leragadtak egy dolognál, nem nyúlnak új mintákhoz, nem próbálkoznak valami mással. Van pár elem, amit variálgatnak és mindenhová betuszkolnak, vagy éppen az előre vásárolható vasdíszeket használják fel.

Milyen tévhitek élnek ma a kovácsmesterségről?
Sokan azt gondolják, hogy ez egy ódivatú dolog. Ahogy már említettem, sokan leragadtak a kissé elavult formakultúránál, és ez az, amit az emberek látnak. Nem is tudják, hogy a tárgyak milyen széles spektrumát el lehet készíteni vasból. Készítettem már melltartót és tiarát hastáncosoknak, kültéri fedett teraszt egy kávézónak, szélkakast, illetve különböző bútorokat. Szinte végtelen a lista.

Mennyire keresettek napjainkban a kovácsoltvas termékek? Beszélhetünk hazai és nemzetközi trendekről azokat illetően?
Trendek talán nincsenek, mindenkinek más az ízlése, a magánmegrendelők kérései pl. egyediek. Inkább idényszerűnek mondanám főleg: az ünnepek közeledtekor a karácsonyfatalpat, nyáron a nyársakat keresik jobban.

Csak megbízásokat teljesítesz vagy saját ötleteket is megvalósítasz olykor-olykor?
Ha időm engedi, akkor próbálkozom saját dolgokkal is. Szeretnék tervezni egy kollekciót, amely felölelné egy modern háztartás összes kellékét, amelyek hagyományos technikával és a mai kor emberének készülnének, s amelyeket az én családom is szívesen használna minden nap. Ezt szeretném egy igényes prospektusban bemutatni.

Beavatnál minket a tervezési folyamat menetébe? Milyen körülmények befolyásolják azt leginkább?
Ha magánmegrendelés, akkor fontos a környezet, vagyis hogy hová kerül a termék, továbbá a megrendelő igénye és természetesen az anyagi keret is. Ezután következik a helyszíni felmérés. Majd készítek kettő-öt tervet, és megmutatom a megrendelőnek. Ha rendben van, elkészítem és fel is szerelem.

Milyen szerszámok gazdagítják egy kovácsmester eszköztárát?
Elég sok mindenből áll az eszköztár. A kalapács és az üllő ugye alap, továbbá különböző fogók, melyekkel más-más keresztmetszetű vasakat lehet fogni és ezáltal hevíteni is. Nyeles szerszámok, amelyek az acél vágásában, lyukasztásában és díszítésében segítenek, de a szerszámgépek is könnyítik a munkánkat. Van még körző, szögmérő, különböző derékszögek, tolómérő, menetmetsző és természetesen a szegecsek, melyet már a rómaiak is ismertek.

Az interneten fellelhető pár kovácsmesterséggel foglalkozó blog. Nem gondolkodtál még rajta, hogy posztok formájában megörökíted egy-egy alkotás létrejöttét?
Ezen még nem, de a fentebb említett saját termékek kivitelezésénél talán én is elkezdek egy blogot. Egyébként az alkotói folyamatokról a Facebookon fotók formájában szoktam közölni a munka egyes fázisait.

Gondolom, munka közben nem igazán lehet ülve látni téged. Milyen praktikákat fejlesztettél ki azért, hogy az egész napos megterhelést kipihend vagy egy kicsit enyhítsd legalább?
Nyáron a kerékpár egész jól lelazítja az izmokat munka után. Télen rosszabb, akkor kicsit mintha még fáradtabb lenne az ember a hidegtől, főleg, ha külső munka is van. Olyankor a sportkrémek szoktak segíteni.

Bő egy éve alapítottátok meg a Vasverőt. Hogyan értékelitek az azóta eltelt időszakot?
Nehezen indult, de most kaptunk pár megrendelést így az év végére is. Az elején nem volt könnyű, de kitartottunk. Dolgozhattam a nemrégen átadott, Budapest-Lágymányosi Szent Adalbert Plébánia Boldog Meszlényi Zoltán templom kovácsoltvas tárgyain, valamint Csorba Simon festőművész Radnóti emlékkiállításának acélplasztikáján is. Megkerestek minket magánmegrendelők, társasházak és köztereken is dolgozhatunk.

Melyek a legnagyobb kihívások, amelyekkel szembe kell(ett) néznetek?
Az idő. Minden mást azért eddig sikerült megoldani. Mindent kézzel készítünk, hagyományos eljárások szerint, és ez mind időigényes. Az a legnagyobb kihívás, hogy a megbeszélt határidőn belül átadjuk a munkát.

Szerepeltetek televíziós műsorokban, valamint forgattak reklámokat/rövidfilmeket nálatok. Mennyiben segítenek ezek e műhely népszerűsítésében?
Rengeteget segítenek. Sokan csak egy-egy szereplés után jönnek le, pl. láttak a műsorban és azt gondolják, hogy milyen ritka szakma már ez, és hogy mennyire jó, hogy aktívan működünk. Volt, hogy az egyik szereplés generálta a másikat.

Workshopokat és/vagy látogatásokat szerveztek?
Lejöttek kisiskolások egy rövid „munka” erejéig, de turista és városnéző túrák során is meglátogatnak minket. Egyetemisták is forgattak már vizsgafilmet nálunk.

Jelenleg mik készülnek a műhelyben?
Egy társasházi homlokzati felújítás folyik, mi készítjük az ablakrácsokat, az előtetőket és korlátokat is, valamint tűzi szerszámokon dolgozom és egy nagyobb kapun. Jó, ha egyszerre több megrendelés jön be, mivel jobban szeretem a kreatív alkotást a monotonitásnál, így ha valamibe beleunok vagy elfáradok, áttérek egy másik munkára, és később talán egy jó ötlettel tudok visszatérni a félbehagyott tárgyakhoz.

Mik a jövőbeni tervek? A webáruházotok mikorra várható?
A jövőbeni tervek között szerepel a webáruházunk elindítása, szeretnénk a megszokott kovácsoltvas mintákkal kicsit szembe menni és merőben újat mutatni. Ezek mellet megmaradna természetesen a klasszikus kínálat is, illetve továbbra is mindent kézzel fogok készíteni.

Honlap
Facebook

Fotók: Farkas Photography

--

--

Barbara Majsa
Barbara Majsa

Written by Barbara Majsa

journalist, editor & film critic; cinema, design, books & music; human rights, typography & Nordics [Content in English & Hungarian] | Website: barbaramajsa.com

No responses yet