The Diotoys, a fajátékokat gyártó családi manufaktúra

Interjú Diósi Imrével

Barbara Majsa
5 min readFeb 23, 2017

--

A the Diotoys családi manufaktúra majdnem három évtizede készíti nagy lelkesedéssel játékait, amelyek mindegyike kreativitásról és minőségről árulkodik. Diósi Imre mesélt a vállalkozás működéséről, a tervekről és a hazai játékpiac sajátosságairól.

A the Diotoys 1987 óta gyárt egyedi, kézzel készített fajátékokat kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Mennyire ment nehezen az indulás a 80-as évek végén, illetve milyen változásokat hozott a rendszerváltás, valamint az azt követő két évtized?

Az indulást nem nevezném nehéznek, mivel volt kereslet az ilyen típusú termékek iránt, valamint más termékpalettával is dolgoztunk. Akkoriban főleg óvodáknak készítettünk játékokat. Idővel munkaigényesebb termékek születtek, ezért változott a vásárlóközönségünk is. A rendszerváltás után főleg külföldön értékesítettünk nagy sikerrel, idővel azonban a külföldi és a hazai vásárok is leáldozóba kerültek, így egy-két évre mi is félretettük a vésőt. Most újult erővel nekivágtunk, és egy webshoppal rukkoltunk elő, mely manapság elengedhetetlen, ha valaki értékesíteni szeretne.

Melyek voltak a legnagyobb kihívások, amelyekkel eddig szembe kellett néznetek?

Nagy kihívás talán az volt, amikor még vásárokra jártunk. Télen az utcai standnál való egész napos fagyoskodás és a gyakori december 24-i árusításnál nehezebbet aligha tudok elképzelni; elakadás a hóviharban és hasonló nehézségek. Ilyenkor már mi is hazavágytunk, hogy végre együtt lehessen a család.

Kérlek, foglaljátok össze pár mondatban, hogyan kell elképzelnünk a hazai játékpiacot.

A hazai játékpiacnak már egyre nagyobb része igényli a hagyományos, egyedi, kézzel készített játékokat, de ez sajnos egyelőre elenyésző a játékboltokban kapható színes-szagos-csillogó-villogó játékokhoz képest, amelyeket persze valószínűleg sosem lehet majd kiszorítani a piacról. A fajátékpiacra beáramló nagyon olcsó termékek párhuzamot mutatnak az emberek anyagi lehetőségeivel, de úgy látjuk, folyamatosan nő azon szülők száma, akik már nem érik be a hamar széteső, olcsó játékokkal.

Manufaktúraként definiáljátok magatokat. Hogyan néz ki a — családi — munkamegosztás?

A webshopban látható termékek legnagyobb része az én terveimből valósult meg. Az első darabot mindig én készítem el, a feleségem a játékok további elkészítésében segédkezik, a nagyobbik lányom a dizájnért, a marketingért és a forgalmazásért felelős, a fiam pedig az alapanyagok beszerzését intézi. A legkisebb lányunk még nagyon fiatal, de annál lelkesebb; ő nagy gonddal csomagolja a megrendelt játékokat, majd adja át őket a futárnak, hogy azok hamar eljussanak a gyerekekhez.

Átlagosan mennyi időbe telik míg az ötletből kész játék lesz? Kérlek, meséljetek kicsit a tervezés és a megvalósítás menetéről.

A legtöbb játék egy hirtelen ötletből alakul ki. Mindig vázlatok előzik meg a készítést, de ezek nem pontos szerkezeti rajzok. Ha a forma már kialakul a fejemben, akkor szaladok is a műhelybe és inkább a fával kísérletezek. Előfordul, hogy az időről is megfeledkezem, és akkor egész éjszaka a műhelyben ragadok. Általában két-három prototípus készül, mielőtt kialakul a végleges játék. Ezután következik a játék tesztelése, a család és a barátok véleménye alapján pedig eldől, megállja-e a helyét.

Honnan gyűjtötök inspirációt?

Leginkább a gyerekkorból hozott emlékek a meghatározóak, olykor pedig a gyerekeinknek vett játékok adják meg a kezdő lökést. Nagyon szeretjük a régi játékokat, csodáljuk azok ötletetességét.

A honlapotokon felvonultatott termékek — traktorok és egyéb járművek — alapján azt mondanám, hogy a fiúk könnyebben találnak maguknak játékok. Nektek mik a tapasztalataitok?

Sok a fiús játék, ez igaz, de manapság úgy vesszük észre, hogy egyre több leányzó is beleszeret egy-két járműbe, de ők azért az állatkákért jobban rajonganak. Régebben készítettünk babaházakat is teljes bútorzattal, de valahogy nem volt az igazi. A fejünkben már körvonalazódnak az ötletek, úgyhogy jövőre reméljük, a lányoknak is tudunk majd kedveskedni valamivel.

Közelednek az ünnepek. Mennyi játékkal várjátok a karácsony előtti rohamot?

Egy-két év kihagyása után most lendültünk újra bele a készítésbe. Családi vállalkozás lévén természetesen nem tudunk óriási készletet felhalmozni, így néhány játék még gazdájára vár. Egyelőre még bírjuk az iramot.

Milyen arányban futnak be megrendelések hazai és külföldi vásárlóktól?

A megrendelések egyelőre nagyobb számban külföldről érkeznek, de reméljük, itthon is növekszik majd az érdeklődés.

A jövőbeli vásárlóitok csak tőletek tudnak rendelni vagy a játékaitokat megtalálhatják egyéb üzletekben is?

Elsősorban webshopon keresztül tudnak rendelni, ott minden termékünk megtalálható, de jelenleg egy dizájner galériában is fellelhetőek a játékaink, ahol meg lehet tekinteni őket élőben, és akár még játszani is lehet velük.

Kiállításokon, vásárokon találkozhatunk veletek esetleg?

Nagyon sokat vásároztunk már, de sajnos egyre nehezebb jó vásárt találni. Egyre több van belőlük országszerte — főleg Budapesten –, és nagyon sok egy időpontba esik, így nehéz egy helyre vonzani az embereket, de fontosnak tartjuk, hogy kint legyünk egy-egy nagyobb eseményen, ahol a gyerekek és a szülők is kézbe vehetik a játékainkat. Fontos számunkra a személyes találkozás, szeretünk beszélgetni, játszani a vásárlóinkkal.

Mik a terveitek?

Természetesen szeretnénk, ha minél több gyermekhez eljuthatnának ezek a kedves kis játékok, ezenfelül új játékokat szeretnék kitalálni mind a fiúk, mind a lányok részére. Régi álmunk egy emeletes busz, hasonló a régi londoni double-deckerhez, ami egy mozgó játszóházként működne. Az emeleten a gyerekek kedvükre játszhatnának a játékainkkal, az alsó szinten pedig egy kis fajáték-kiállítást rendeznénk be. A palacsinta korlátlan mennyiségben folymatosan készülne egy általunk tervezett Diotoys-palacsintakészítő szerkezet segítségével…

Honlap

Fotók: the Diotoys honlapja

--

--

Barbara Majsa
Barbara Majsa

Written by Barbara Majsa

journalist, editor & film critic; cinema, design, books & music; human rights, typography & Nordics [Content in English & Hungarian] | Website: barbaramajsa.com

No responses yet